#1 2007-10-04 16:00:26

speedy132

http://www.iv.pl/image/98852.jpeg

Zarejestrowany: 2007-10-04
Posty: 7
Punktów :   

To nie jest zabawne!

W ostatnich tygodniach rodzice w Europie i Stanach Zjednoczonych baczniej przyglądają się zabawkom swoich dzieci. Koncerny wycofują z rynku kolejne partie niebezpiecznych produktów, które zawierają szkodliwy ołów. Czyżbyśmy mieli do czynienia z zabawkową histerią? Wiosną amerykański producent RC2 Corporation wycofuje z rynku 1,5 mln zabawek. Powód? W drewnianych kolejkach znajduje się bardzo szkodliwa dla zdrowia dzieci farba. W sierpniu i wrześniu koncern Mattel usuwa ze sklepów na całym świecie blisko 20 mln zabawek. Wśród nich są sprzedawane również w Polsce mebelki i figurki zwierząt, których farba zawiera ołów. Metal ten w zastosowanym w produktach stężeniu jest szkodliwy dla ludzi. Ze sprzedaży wycofano również zabawki zawierające małe magnesy mogące się z łatwością oderwać. Co powoduje? Najbardziej narażone na szkodliwe działanie ołowiu są dzieci w wieku sześciu lat i młodsze. Szacuje się, że w USA u ponad 300 tys. dzieci poziom ołowiu w organizmie jest tak wysoki, że może powodować nieodwracalne uszkodzenia. Zatrucie ołowiem wywołuje zaburzenia rozwojowe i opóźnienia w nauce. Hamuje pracę wielu enzymów i zakłóca dostarczanie tlenu organizmowi oraz pracę nerek. Objawy chronicznego zatrucia ołowiem to: bóle głowy, nudności czy chudnięcie. Metal ten kumuluje się w ciele człowieka. Jedyną metodą zmniejszenia ryzyka jest zminimalizowanie narażenia na kontakt z ołowiem. Dzieci są narażone na kontakt z nim poprzez zabawki, do których pomalowania użyto farby z ołowiem (szczególnie gdy farba odchodzi), a także pył i kurz zanieczyszczony ołowiem oraz ziemię (np. gdy dziecko bawi się w ogródku czy na podwórku). Ołów wykrywano w ostatnim czasie nie tylko w zabawkach, ale też w innych produktach dla dzieci, między innymi w biżuterii, śliniaczkach, pojemnikach na kanapki oraz w ubraniach. Zanim kupisz zabawkę. Na co zwracać uwagę? Drobne elementy: Sprawdź, czy zabawka nie posiada drobnych elementów, które dziecko może połknąć oraz czy zostały one należycie przymocowane - tak, by maluch nie mógł ich samodzielnie odczepić. Materiał i wykończenie: Wyroby dla dzieci powinny być wykonane z trwałego, bezpiecznego materiału. Koniecznie muszą być precyzyjnie wykończone - bez ostrych krawędzi, bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń. Odpowiedni wiek: Zabawka musi być odpowiednio oznaczona o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Im dziecko jest starsze, tym stopień skomplikowania i liczby detali może być większy. Skład: Produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia w kontakcie z oczami, śluzówką czy skórą. Sprawdzaj ich skład na opakowaniu. Niektóre substancje, na przykład ftalany obecne w składzie części plastikowych, mogą być przyczyną alergii, powodować uszkodzenia wątroby i nerek, mieć działanie rakotwórcze.
Prąd: Zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24 V.

Biżuteria: Unikaj kupowania swojemu dziecku biżuterii, szczególnie taniej, nawet jeśli jest przeznaczona dla dzieci. Metalowe części mogą zawierać ołów, a ponadto drobne elementy mogą zostać połknięte przez malucha.

INTERIA.PL

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plnajbardziej popularne rasy psów psychoterapia Piła kasa